Home page > Aktuality > 12. strážní rota BAF zahájila přípravu do zahraniční operace

12. strážní rota BAF zahájila přípravu do zahraniční operace

Ve dnech 24. 9. – 5. 10. proběhl první výcvik 12. strážní roty BAF (Bagram Air Field) ve vojenském újezdu Libavá pod názvem PROTEX III. Jádro strážní roty tvoří vojáci mechanizovaných rot 72. mechanizovaného praporu posílení o specialisty z dalších útvarů AČR. Rota, skládající se z pěti strážních čet a čety náhradníků, působila ze srubového tábora Smilov, představujícího Bagramskou leteckou základnu.

První týden výcviku byl převážně zaměřen na bojové drily a taktickou přípravu jednotlivce a družstva, seznámení s postupy patrolování a prohledávání zájmových prostor. Celá rota si taktéž osvojila systém komunikace a hlášení používaný v zahraniční operaci. V druhém týdnu výcviku pokračovala rota v odborné přípravě, vybraní vojáci absolvovali pod vedením instruktorů z Vojenské Akademie kurz střelců z lafetovaných zbraní zakončený ostrými střelbami, řidiči převzali vozidla, která se budou používat při přípravě do nasazení a prošli s nimi zdokonalovacím výcvikem. Rota byla posílena o specialisty EOD, kteří vojáky seznámili s technikou a aktuálními postupy, které jsou potřebné pro zajištění vlastní bezpečnosti nasazených vojáků a dále provedli ukázku ničení podezřelého předmětu. Příslušníci roty byli také poprvé seznámeni s komunikačními prostředky, které budou v Afghánistánu používat.

„Cíle cvičení byly splněny, zejména pak velice důležité prvotní sladění jak v rámci jednotlivých čet, tak i štábu roty. Celý výcvik byl koncipován na procvičení základních drilů a taktických postupů jak jednotlivců, tak především družstev. Byly tím vytvořeny podmínky k dalšímu rozvíjení návyků a upevňování dovedností v této a dalších fází přípravy roty,“ zhodnotil výcvik velitel roty kapitán J. H.

12. strážní rota učinila první krok z mnoha v náročné přípravě do zahraniční operace, která vyvrcholí na jaře 2019 certifikačním cvičením před odletem do Afghánistánu.

Fotogalerie

Nahoru