Úvodní stránka > Aktuality > 2. mechanizovaná rota zabezpečila jednotky OPFOR na cvičení SCREENER 2017

2. mechanizovaná rota zabezpečila jednotky OPFOR na cvičení SCREENER 2017

   Příslušníci 2. mechanizované roty se v dnech 22.4. - 5.5. zúčastnili mezinárodního cvičení Screener 2017. Cvičení bylo primárně zaměřeno na průzkumnou činnost zpravodajských orgánů všech útvarů 7. mb a dalších útvarů AČR. Mezi zasazenými průzkumnými skupinami ale nebyli pouze "domácí" ale také příslušníci ozbrojených sil slovenské republiky, rakouské, polské a americké armády. 

   Cvičení bylo rozděleno na dvě části. První se odehrávala ve VVP Libavá a simulovala symetrický konflikt, ve kterém jsou průzkumné skupiny zasazeny pomocí BVP a v týlu nepřítele provádí průzkumnou a diverzní činnost. Zde naše rota ztvárnila jednotky vlastních sil i nepřítele. Mezi hlavní úkoly patřilo zbudování opěrných bodů čet a vytvoření obranné linie a zplánovaní klamného útoku k zasazení průzkumných týmů do týlu nepřítele.

   Druhá část výcviku probíhala v CHKO Beskydy v okolí obce Karolinka.  Zde byl hlavním úkolem průzkumných skupin zasazení pomocí vrtulníku, zaujetí pozorovacího stanoviště a monitorování činnosti nepřítele v zadaném prostoru. V této části jsme měli možnost vžít se do role nelegálních převaděčů lidí, členů gangů, obchodníků se zbraněmi a podobných nekalých živlů. Incidenty nebyly zaměřené jen na statické odpozorování, ale také proběhlo několik zásahů v součinnosti s PČR.

Cvičení SCREENER 2017 a naše úloha v něm přispěla k rozvoji několika doktrinálních dovedností, které jsme měli možnost provádět především v první části ve VVP Libavá. Neméně významným přínosem je i seznámení se s činností a úkoly průzkumných jednotek, jejichž znalost byla pro plnění úkolů 2. Mechanizované roty klíčová.

Autor: por. Jakub ŠIMÁK

Foto:  por. Jakub ŠIMÁK a kpt. Ladislav Kabát

 

Více ke článků ke cvičení Screener 2017:

http://www.7mb.army.cz/aktuality/na-libave-zacalo-cviceni-ceskych-zahranicnich-pruzkumniku-vsevojskovych-jednotek

http://www.7mb.army.cz/aktuality/soucasti-vycviku-je-i-simulovani-role-nepritele

http://www.7mb.army.cz/aktuality/v-beskydech-vzniklo-nove-zazemi-cviceni-pruzkumnych-zpravodajskych-slozek

Fotogalerie

Nahoru