Úvodní stránka > Aktuality > Komplexní výcvik ve VVP Boletice

Komplexní výcvik ve VVP Boletice

V pondělí 16. října v sedm hodin ráno byl ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice zahájen poslední velký komplexní výcvik 72. mechanizovaného praporu v roce 2017. Ke čtyřistapadesáti vojákům našeho praporu se v průběhu týdne připojí také téměř stovka příslušníků roty aktivních záloh a příslušníci vojenské policie jako součást našeho úkolového uskupení. Všichni společně pak projdou náročným výcvikem, který pro ně byl již několik týdnů připravován.

Výcvik byl fakticky zahájen již v pátek minulého týdne, odjezdem jednotek zabezpečujících následný příjezd hlavní části mužstva a techniky, který pak následoval v sobotu a v neděli. Tři vlakové soupravy s nekonečnými řadami pásových vozidel BVP-2 a kolové techniky byly pro přihlížející impozantní podívanou. Dokonce i při vykládce v cílové stanici Polečnice nás okukovali malé hloučky zvědavců.

Od prvního dne se dá říci, že nám počasí opravdu přeje. Nepříliš chladný ranní opar prodírající se zlatě-podzimní krajinou prozatím vždy vystřídal jasný a slunný den s alpsky modrou oblohou. Ani taková scenérie však nevybízí k rozjímání. U 1. mechanizované roty výcvik začíná na střelnici Jablonec střeleckou přípravou z ručních zbraní, tedy útočné pušky Bren CZ 805 a pistole Phantom CZ 75. Bez závad také proběhl výcvik 2. mechanizované roty v házeních ručních granátů. Řidiči minometné baterie a velitelské roty na řidičském cvičišti Kovářovice podstoupili kontrolní cvičení s vozidly Tatra T-815 a osobními automobily UAZ.

První den přípravy u minometné baterie byl věnován výcviku v palebné službě. Pro tuto jednotku zaměstnání velmi důležité, neboť v druhém týdnu cvičení proběhnou ostré střelby z minometu.

Žádný výcvik se také neobejde bez kvalitního zázemí. Nejde jen o přípravu stravy, ale například také o zabezpečení oprav vozidel cvičících jednotek. O to vše se příkladně starají příslušníci roty logistiky.

První den výcviku je za námi, na večerní poradě velitelé jednotek konzultují se zástupcem velitelem praporu majorem Tomášem Suchým činnost na následující den. Úterý je den zaměřený hlavně na střelby. Ručním zbraním přibydou střelby z těžkého kulometu NSV.

Je tmavá noc a jako v každém výcvikovém prostoru bez světel měst a pouličních lamp můžete vidět na nebi tisíce hvězd.

Fotogalerie

Nahoru