Úvodní stránka > Aktuality > Lednový výcvik 72. mechanizovaného praporu na VVP Libavá

Lednový výcvik 72. mechanizovaného praporu na VVP Libavá

    Ve dnech od 23. do 27. ledna 2017 provedli příslušníci 72. mechanizovaného praporu komplexní polní výcvik. Týdenní akci ve vojenském prostoru Libavá zahájili už v neděli příslušníci velitelské roty a části štábu praporu výstavbou hlavního místa velení, bez kterého se žádná větší vojenské operace neobejde. A nebylo to nic snadného, neboť celé cvičení provázelo dokonale zimní počasí.  Venkovní teploty i přes den setrvávaly hluboko pod bodem mrazu a o to víc chladné noci prověřily výdrž techniky i mužstva ve skutečně náročných podmínkách.

    Především pro štáb bylo toto cvičení důležitou prověrkou činností a postupů užívaných v rámci plánovacího a rozhodovacího procesu. Od počátku šlo o nelehký úkol, velitel útvaru podplukovník Miroslav Vybíhal, položil hlavní důraz na spolupráci a sjednocení či lépe, propojení činností všech pracovních skupin v rámci přípravy operace s důrazem na efektivitu a účelnost. Hlavním cílem tedy bylo mít stálý přehled o situaci, pracovat s informacemi, vzájemně se „propojit“ a spolupracovat.

    Neméně důležitý byl ale souběžně probíhající výcvik jednotek na stupni družstvo. V rámci toho jednotky plnily celou řadu úkolů. Byly provedeny střelby lafetovaných zbraní z BVP-2, denní i noční střelby z ručních zbraní, taktický výcvik zaměřený na vedení obrany včetně mnoha dalších činností. Velitelé využili také extrémních podmínek a vojáci strávili dvě noci pod širým nebem, kdy teploty padaly téměř k -20 °C. 

Velký kus práce odvedli i příslušníci roty logistiky, za což jim právem patří dík.

Tisíc slov nenahradí pohled na místo činu, takže vše ostatní v obrazové galerii…

Fotogalerie

Nahoru