Slavnostní nástup ke Dni válečných veteránů a ke dni boje za svobodu a demokracii

Velitek 7. mechanizované brigády plukovník  Pavel Lipka
  • 15.11.2017
  • Karel HAUSMAJER

Ve pátek 10. listopadu 2017 se u příležitosti Dne válečných veteránů v posádce Přáslavice uskutečnil slavnostní nástup velitelství a útvarů 7. mechanizované brigády Dukelské. Společně s kolegy z ostatních praporů jsme si tak připomenuli významný a celosvětově uznávaný svátek.

Den válečných veteránů se pro nás navždy stal vzpomínkou na padlé z vojenských misí v Kosovu a Afghánistánu – Luďka Severu, Vlastislava Hendricha, Roberta Vyroubala a Adriana Wernera. Vzpomínkou na nelehký osud vojáků. Vůbec poprvé se na slavnostním ceremoniálu v Přáslavicích sešli také rodiny a blízcí všech těchto padlých - manželé Severovi, paní Hendrichová, paní Koutná, paní Annia a Alexandra Werner. 

Při této příležitosti převzali pamětní odznaky 7. mechanizované brigády "Dukelské", které byli jejich synům, manželům a partnerům uděleny in memoriam velitelem brigády plukovníkem Pavlem Lipkou.

Dnes 15. listopadu pak proběhl slavnostní nástup neméně významného výročí Dne boje za svobodu a demokracii (17. listopad). Tento svátek doslova dojnásobně významný díky událostem v letech 1939, kdy v reakci na nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala rozhodlo vedení Nacistického Německa o uzavření českých vysokých škol. V noci z 16. na 17. listopadu pak provedly nacistické bezpečností složky razie v Praze, Brně a Příbrami s cílem dopadnout vedoucí studentských organizaci a internovat ostatní studenty. Devět představitelů studentských vůdců (Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert) bylo bez soudu popraveno v Ruzyňských kasárnách. Celkem 1200 zatčených studentů bylo poté převezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg, odkud jich byla většina propuštěna koncem roku 1942, zbytek pak v lednu 1943. Z těchto 1200 studentů 35 nepřežilo útrapy koncentračních táborů.

Druhá událost se odehrála 17. listopadu 1989, kdy připomínka 50. výročí nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu.

Zástupce velitele útvaru major Tomáš Suchý ve svém projevu připomněl obě tyto události a zdůraznil naléhavost s jakou je třeba demokratické hodnoty hájit každý den a bez přestání. V průběhu nástupu pak také ocenil práci vybraných vojáků udělením medailí a písemných pochval.

Fotogalerie