Úvodní stránka > Aktuality > Součinnostní výcvik na klidné vodě s HZS stanice Říčany.

Součinnostní výcvik na klidné vodě s HZS stanice Říčany.

V termínu od 5. do 8. září 2017 se uskutečnil součinnostní výcvik na klidné vodě. Výcviku se zúčastnili vojáci 3. mechanizované roty s profesionálními hasiči z obvodu stanice Říčany, stanice Kutná hora a zdravotnické záchranné služby středočeského kraje.

Akce se konala v areálu koupaliště Vyžlovka, kde bylo díky pochopení a laskavosti vedení obce domluveno bezplatné užívání pozemku, zpřístupněno sociální zařízení a vytvořeno týlové zázemí pomocí nafukovacího stanu s naftovým topením. Vojáci byli nejprve seznámeni se záchrannými činnostmi hasičského záchranného sboru na klidné vodní hladině. Veškeré tyto činnosti si následně také vyzkoušeli v praktickém zaměstnání. Během výcviku byly také procvičeny témata z vojenského plavání.

V první fázi byli účastníci výcviku seznámeni s osobními ochrannými pracovními pomůckami, které využívají jednotky požární ochrany pro předmětnou činnost, jako je použití záchranné vesty, suchého obleku, házecího pytlíku apod. Následovalo představení a využití povodňového kontejneru dislokovaného na stanici Kutná Hora. Další část výcviku byla zaměřena na ovládání raftového člunu, součinnost osádky při plavbě, vytažení figuranta do člunu přes bort plavidla nebo za pomoci páteřové desky, ovládání plavidla s motorem a záchrana figuranta z vodní hladiny. Příslušníci 3. mechanizované roty procvičili témata ze speciální tělesné přípravy, vojenského plavání, a nabyté zkušenosti z kurzu komando.

Další den výcviku dopoledne, proběhlo školení první laické pomoci v souvislosti s tonutím osoby, které lektoroval člen Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje ze stanoviště v Kostelci nad Černými Lesy. Odpoledne se 2. mechanizovaná četa přesunula na stanici Říčany, kde se formou exkurze vojáci seznámili se zásahovou činností profesionální hasičské jednotky a byla jim představena výjezdová mobilní technika dislokovaná na požární stanici. Při praktickém nácviku si vybraní jedinci vyzkoušeli použití práškového přenosného hasicího přístroje, pomocí kterého provedli likvidaci požáru osobního automobilu malého rozsahu. Na závěr výcviku si vojáci zkusili i rozstříhání osobního automobilu pomocí hydraulické vyprošťovací sady. V učebně říčanské stanice poté následovala prezentace 72. mechanizovaného praporu. Při které byla představena funkční náplň jednotky, vysvětleno použití výstroje a výzbroje a byly sděleny základní informace o působení vojáků na zahraničních misích. V pátek v ranních hodinách se 2. mechanizovaná četa přesunula zpět do posádky Přáslavice.

Za kvalitní organizaci výcviku bych chtěl poděkovat zejména příslušníkům ze stanice Kutná Hora, kteří pro účely výcviku poskytli povodňový kontejner, dále obci Vyžlovka za bezplatné poskytnutí pozemku a sociálního zázemí v areálu koupaliště, Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje a všem příslušníkům stanice Říčany, kteří se na organizaci výcviku a ukázkách na stanici podíleli. Zejména však npor. Ing. Romanu Hejzlarovi veliteli stanice HZS Říčany. 

autor přízpěvku a fotografií: rtm. Radek ČAMPA 

Fotogalerie

Nahoru