Úvodní stránka > Aktuality > Střelby - tak trochu jinak

Střelby - tak trochu jinak

16. leden tohoto roku byl pro střelecké instruktory den jako každý jiný, a přesto něčím výjimečný. Ke cvičení střeleb na SBV Přáslavice byl přizván i zástupce České zbrojovky z Uherského Brodu pan Andrej Furin, který přivezl na ukázku mimo jiné i nové verze útočné pušky CZ BREN 2. A tak, s předstihem, se naši střelci mohli seznámit se zbraní, která již brzy bude součástí naší výzbroje.

Na stolech učebny SBV Přáslavice tak ležely verze již zmiňované druhé generace útočných pušek CZ BREN v provedeních s krátkou i dlouhou hlavní, samopal SCORPION EVO 3 A1. Z krátkých zbraní velmi krásná sportovní pistole CZ SHADOW 2, služební pistole CZ P07, CZ P09, také horká novinka CZ P10 to vše s všemožným příslušenstvím a verzemi zásobníků pro tu kterou zbraň.

Prezentace a seznámení pak probíhali neformálně. Pan Furin z České zbrojovky se ujal slova a všechny přítomné zeširoka obeznámil se se vším co se týká zbraní které přivezl.

Nikdo z přítomných ale nechtěl strávit den pokukováním, všichni se těšili, až si novou zbraň vyzkouší. Šlo se tedy střílet. Dvacítka instruktorů, spousta nábojů a „jen“ 3 nové BRENY. Hodinu bez přestávky jeden za druhým zbraň z ruky do ruky. Andrej Furin sleduje počínání vojáků s ledovým klidem. Dobře ví, co zbraň vydrží a že se o ni nemusí bát. „Tak tak že zbyla munice pro mě“. Směje se velitel útvaru podplukovník Miroslav Vybíhal, když bere do ruky zásobník, aby si i on vyzkoušel o kolik je nový BREN jiná zbraň.

Konečně i já ji beru poprvé do ruky, lehká ve srovnání s první variantou útlá a „krátká“. Automaticky natahuju ruku a málem ji už držím za hlaveň, nemám rukavice, ale nic neřeže a nebodá do promrzlých dlaní. Natahuji se zajištěnou zbraní, zalícím, odjišťuji, tak snadno a přirozeně, pryžová botka pažby opřená kousek od klíční kosti, zelený popr na bílé pláni přede mnou poprvé zacinká… pak poslední výstřel zásobník ven - ovládání na jedničku, kontrola, jistota a do výdejny …snad ještě pár nábojů zbylo.

Je to málo na vynášení soudů na kolik je to či ono krokem kupředu, zbraň je součástí setu, ke kterému patří i kolimátory a další příslušenství, které pak mohou výsledek významně ovlivnit, takže za to, co jsme měli ten den v rukou, říkám za všechny: „Vskutku dobré!“

Smyslem tohoto článku není podrobně rozebírat charakteristiky a rozdíly v nové a staré koncepci. Zaměstnání jsem se zúčastnil jako tichý pozorovatel a spíše mě zajímaly první reakce těch, pro které bude práce s novou zbraní denním chlebem. Máte-li zájem o podrobnější informace mohu doporučit stránky .

http://www.armadninoviny.cz/cz-806-bren-nova-utocna-puska-z-ceske-republiky.html

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/nacelnikovi-generalniho-stabu-byla-predstavena-druha-generace-pusky-bren-115351/

a také stránky výrobce

http://www.czub.cz/cz/produkty/automaticke-zbrane/cz-805-bren-2-14.html

 

 

Server ARMÁDNÍ NOVINY nabízí stručný přehled všech změn, které nabízí CZ BREN 2 oproti CZ 805 BREN.

Nejlépe je přečíst si celý článek, ale v krátkosti:

 

1. Snížení hmotnosti z 3,39 kg na 2,86 kg

2. Odstranění režimu dvojranné dávky (nyní jako u Sa vz. 58: 0-1-30)

3. Odlišná kratší pažba s ergonomickou lícnicí a odnímatelnou botkou

4. Oboustranný záchyt závěru

5. Předělaný oboustranný záchyt zásobníku

6. Napínací páka nezávislá na závěru (při střelbě se nepohybuje)

7. Výměnné hřbety pažbičky

A řadu dalších změn.

Fotogalerie

Nahoru