Úvodní stránka > Aktuality > V době míru pomáhá 2. mechanizovaná rota darováním krve

V době míru pomáhá 2. mechanizovaná rota darováním krve

   Dne 19. ledna 2017 se 16 příslušníků 2. mechanizované roty dostavilo do Fakultní nemocnice Olomouc, aby zde na transfúzním oddělení darovali krev.

   „Před odběrem by měl být dárce zcela zdravý. V den odběru je nutno nevynechat snídani a dodržovat pitný režim ideálně bez kávy či černého čaje,“ vyjmenovává jen některá z doporučení před odběrem mladší zdravotní záchranář 2. mechanizované roty rotmistr František Molva, který zde provádí poučení dárců.

   Většina ze zájemců o darování krve byli prvodárci. Přesto po vyšetření krevního obrazu byli všichni shledáni jako vhodní dárci a mohli tak přispět do krevní banky v době, kdy je krve obecně v nemocnicích málo.

   „Uvědomuji si, že darovaná krev zachraňuje lidské životy. Dnes dáme, zítra můžeme potřebovat. To platí pro každého. Dnes jsme zde s kamarády z kasáren nechali přes 7 litrů krve. Snad pomohou,“ konstatuje s úsměvem rotný Petr Chvostek.

   Velitel roty kapitán Jan Brunclík k dobrovolnému dárcovství dodává: „Myšlenku darování krve podporujeme. Nebylo to poprvé ani naposled, kdy podobná iniciativa vznikla. V trendu hromadného dárcovství krve bude 2. mechanizovaná rota určitě pokračovat“.

   Za zmínku stojí i úsměvný fakt, že mezi vojáky roty se pro hromadné darování krve ujal neoficiální název „akce Vampír“.

Foto: Transfúzní oddělení FN Olomouc

Fotogalerie

Nahoru