Úvodní stránka > Aktuality > Zahájení cvičení LIBAVEX III ve výcvikovém prostoru Boletice

Zahájení cvičení LIBAVEX III ve výcvikovém prostoru Boletice

Dne 17.března, po  intenzívních přípravách, se dává do pohybu jeden ze tří vlaků vezoucích naše vojáky a techniku na výcvik do vojenského újezdu Boletice. Pracovní doba se stává čtyřiadvacetihodinovou pro velkou většinu z více než čtyř set vojákyň a vojáků, kteří se cvičení účastní. Plány se stávají skutečností, to co na papíře pojme několik řádků, stojí na kolejích jako vlak s pásovými a kolovými vozidly a vagóny pro mužstvo. Jeden po druhém se dávají vlaky do pohybu. Sychravá jarní krajina za oknem pomalu ubíhá, při průjezdu nádražím pozoruji cestující, jak si nás prohlíží a natáčejí na mobilní telefony. Každou chvíli někdo zamává, v menší vesnici na chvíli přerušujeme okresní přebor - míč se zastavuje uprostřed hřiště, protože všichni hráči sledují náš průjezd. Začíná se šeřit, šestnáctihodinová cesta je únavná, všichni si jdeme odpočinout.

     Na chvíli se probouzím, když vlak poskočí a zastaví ve Veselí nad Lužnicí, blížíme se k cíli, na zastávku v Polečnici. Po nakládce - vykládka, kluci v reflexních vestách vytahují klíny zpod kol a pásů, vozidla startují a pomalu sjíždějí z vozů na silnici, řadíce se do proudů. 

     Je neděle, velitelé kontrolují mužstvo a vydávají první pokyny pro následující den. Vstává se v pět, po snídani praporní nástup. Velitel útvaru podplukovník Miroslav Vybíhal, zahajuje výcvik.....

Fotogalerie

Nahoru