Regional Military Pentathlon Championship 2024

pětiboj_střelba
  • 17.6.2024
  • Ondřej Kuchta

Ve vyškovských kasárnách Dědice proběhl přebor resortu obrany ve vojenském pětiboji pod záštitou Mezinárodní rady vojenského sportu (CISM – Conseil International du Sport Militaire). Celkem poměřilo své síly 47 pětibojařů (6 žen a 41 mužů) z 8 států.

Vojáci soutěžili jako jednotlivci a jejich výsledky se zároveň načítaly do celkového hodnocení družstva. V každé disciplíně se ale započítávaly výsledky pouze čtyř nejlepších z týmu. 

Českou armádu reprezentovali příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje, Univerzity Obrany v Brně, 13. dělostřeleckého pluku v Jincích a četař Martin Tomica a desátník David Janík ze 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích. Kromě českého zastoupení se představili také vojáci z Lotyšska, Rakouska, Německa, Srbska, Bahrainu, Dánska a Ukrajiny.

Střelba z pušky, překážková dráha, plavání s překážkami, hod granátem na cíl i do dálky a na závěr vytrvalostní přespolní běh. Těmito disciplínami se v průběhu třech dní prověřila fyzická zdatnost, psychická odolnost a technické dovednosti všech zúčastněných.

Pro úspěch v pětiboji je zásadní kombinace síly, vytrvalosti, obratnosti a psychické odolnosti. Tyto dovednosti tvoří reálný obraz vojenské profese.

Pětiboj ovládl Ukrajinský tým, Češi skončili pátí. Nejúspěšnějšími jednotlivci z českého týmu byli nadrotmistr Vojtěch Neumann a četař Martin Tomica, kteří obsadili 16. a 17. místo.