Úvodní stránka > Historie 72. mpr

Historie 72. mpr

7. PROTITANKOVÝ DĚLOSTŘELECKÝ PLUK ČS VOJSKA V SSSR

Vytvořen 10. února 1945 z baterie PTK 4. pěší brigády v SSSR

Reorganizován 15. května 1945 v 4. protitankový dělostřelecký pluk

Velitelé:

Michal STAŠO

 

17.2.1945

 

Josef KOREŇ

17.2.1945

7.3.1945

 

Ján HUSOVSKÝ

7.3.1945

15.3.1945

 

Jaroslav SVOBODA

15.3.1945

15.5.1945

4./54./254./262. PROTITANKOVÝ DĚLOSTŘELECKÝ ODDÍL

Vytvořen 15.května 1945 ze 7. protitankového dělostřeleckého pluku

Reorganizován 15. dubna 1949 v 352. tankosamohybný oddíl

Velitelé:

Ricard MANDÁK

15.5.1945

10.10.1945

 

Emil MIČUŠÍK

10.10.1945

5.10.1947

 

Pavol SLAUČO

5.10.1949

15.4.1949

352. TANKOSAMOHYBNÝ ODDÍL / PLUK

Vytvořen 15. dubna 1949 z 262. PT oddílu

Reorganizován 1. října 1949 na pluk

Rozdělen 1. října 1950 na 6 tankosamohybných praporů

Velitel:

Pavol SLAUČO

15.4.1949

1.10.1950

13. TANKOSAMOHYBNÝ PRAPOR

Vytvořen 1. října 1950 z části 352. tankosamohybného pluku

Reorganizován 10. října 1951 na 33. tankosamohybný prapor

Velitel:

Josef VEVERA

1.10.1950

10.10.1951

33. TANKOSAMOHYBNÝ PLUK

Vytvořen 10. října 1951 z 13. tankosamohybného praporu

Reorganizován 29. ledna 1953 na 33. tankový pluk

Velitel:

Josef VEVERA

10.10.1951

29.1.1953

33. TANKOVÝ PLUK ČS – POLSKÉHO PŘÁTELSTVÍ

Vytvořen 29. ledna 1953 z 33. tankosamohybného pluku

Přejmenován 26. října 1991 na 33. tankový pluk Hanácký

Název udělen 15.11.1960

Vyznamenání:

Medaile za upevňování přátelství ve zbrani II. stupně

 

Řád rudé hvězdy 4.5.1982

Velitelé:

Josef VEVERA

 29.1.1953

30.8.1955

 

Jaroslav HUŠEK

 30.8.1955

1.12.1956

 

Štefan RECHTORIS

 1.12.1956

30.1.1958

 

Alois JANČAR

 1.2.1958

1.10.1958

 

Ján PUŠKÁR

1.10.1958

12.10.1960

 

Bohuslav KUNDRATA

13.10.1960

21.8.1961

 

Jaroslav KLOUDA

 21.8.1961

24.8.1962

 

Evžen SOBEK

 24.8.1962

23.8.1964

 

Josef KALINA

 23.8.1964

1966

 

Jaroslav PASTUCHA

 1966

30.1.1968

 

Josef LÍZAL

 30.1.1968

25.11.1969

 

Otokar PAULE

 25.11.1969

21.7.1970

 

Milan SVRČEK

 21.7.1970

13.10.1972

 

Lubomír HAMAN

 13.10.1972

31.12.1975

 

Václav GROHMAN

1.1.1976

30.11.1977

 

Pavol SIČÁK

 30.11.1977

19.11.1982

 

Jaroslav SVÁROVSKÝ

 19.11.1982

10.9.1987

 

Michal PAŽÚR

 10.9.1987

14.8.1989

 

Zdeněk SLOVÁK

 14.8.1989

28.10.1991

33. TANKOVÝ PLUK HANÁCKÝ ČESKOSLOVENSKO – POLSKÉHO PŘÁTELSTVÍ

Vytvořen 28. října1991 z 33. tankového pluku a předáním tradic 104. motostřeleckého pluku

Rozdělení 1.října 1994 33. tankového pluku na 74. výcvikové středisko a 73. mechanizovaný prapor, který převzal tradice a historický název „Hanácký“.

Velitelé:

Zdeněk SLOVÁK

28.10.1991

28.8.1994

 

Jindřich VYMĚTAL

1.9.1994

1.10.1994

74. VÝCVIKOVÉ STŘEDISKO

Vytvořeno 1. října 1994 rozdělením 33. tankového pluku

Reorganizace 1. ledna 1998 na 74. mechanizovaný prapor

Velitelé:

 

 

 

 

Ján GURNÍK

1.10.1994

1.10.1996

 

Zbyněk JANEČKA

1.12.1996

1.1.1998

74. MECHANIZOVANÝ PRAPOR

Vytvořen 1. ledna 1998 reorganizací 74. výcvikového střediska

Přejmenován 1. ledna 2000 na 72. mechanizovaný prapor

Velitel:

Zbyněk JANEČKA

1.1.1998

1.1.2000

72. MECHANIZOVANÝ PRAPOR

Vytvořen 1. ledna 2000 přejmenováním 74. mechanizovaného praporu

Velitelé:

Zbyněk JANEČKA

1.1.2000

30.9.2000

 

Rudolf HONZÁK

1.11.2000

30.11.2003

 

Jiří DAVID

1.12.2003

31.10.2008

 

Jiří SIMMER

1.11.2008

31.7.2011

  Martin BOTÍK

1.8.2011

30.6.2016
  Miroslav VYBÍHAL 1.7.2016 doposud

 

Nahoru