Home page > Aktuality > Cvičení SHIELD I - certifikační cvičení 12. SR BAF

Cvičení SHIELD I - certifikační cvičení 12. SR BAF

     Dne 25. února 2019 ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště zahájil 72. mechanizovaný prapor další fázi výcviku 12. SR BAF (strážní rota BAGRAM Airfield), a to certifikačním cvičením SHIELD I 2019.

     Na základě dlouhodobé koncepce spolupráce v rámci států a jejich vojenských jednotek rámci NATO se na jaře roku 2018 objevují první obrysy budoucí strážní roty. V létě téhož roku se konkretizují počty osob a vzniká plán samotné přípravy budoucí jednotky tak, aby v září zahájila praktický výcvik začínající u jednotlivce a pokračující přes přípravu družstev a čet k výcviku celé roty, který dnes aktuálně probíhá a bude zakončen závěrečnou certifikací – potvrzením připravenosti k provedení nasazení v zahraniční operaci. Hlavní úkol 12. strážní roty BAF spočívá v zabezpečení svěřeného prostoru v blízkosti letiště Bagram proti nepřátelským aktivitám.  Po dobu šesti měsíců budou naši vojáci dohlížet na bezpečí v neklidné oblasti Afganistánu spolu s koaličními vojáky ostatních zemí severoatlantické aliance. Pro zvýšení bezpečí v rámci patrolování budou vojáci využívat také vozidla MRAP (MINE RESISTANCE AMBUSH PROTECTION) Velitel vysílané jednotky kapitán Jan Hrdinka také pozitivně hodnotil, že vojáci už v rámci výcviku používali balistické prvky ochrany i vlastní zbraně – takové, které budou mít k dispozici i přímo v místě nasazení.

     Jako každému jinému výcviku předcházela i cvičení SHIELD I důkladná několikatýdenní příprava, završená přesunem kolové techniky a mužstva po železnici. Z nákladní stanice Hlubočky – Mariánské údolí už v sobotu 23. února v několikahodinovém časovém rozestupu vyrazily dva vojenské vlakové převozy. Ten první určený pro jednotky, které výcvik zabezpečují a připravují a druhý s vlastními příslušníky 12. strážní roty. Patnáctihodinový přesun po železnici je časovou daní za možnost cvičit v prostoru doupovského cvičiště.

     Sychravé nedělní ráno nás vítá V Podbořanech prvními nesmělými paprsky jarního sluníčka na jasné obloze a stále třeskutým mrazem, které dokázal na chvíli potrápit startování u vozidel Pv3S. Vlečku opouštíme bez zdržení – a zatímco se příslušníci štábu ubytovávají velitelská a rota logistiky budují stany a veškeré další potřebné zázemí pro celkem 175 cvičících.

     Zástupce velitele praporu major Tomáš Suchý na večerním briefingu rozděluje úkoly na další den. Pondělí zahájíme společným ranním nástupem.

Fotogalerie

Nahoru