Úvodní stránka > Aktuality > Příslušník 2. mechanizované roty absolvoval prestižní kurz velitelů družstev v USA

Příslušník 2. mechanizované roty absolvoval prestižní kurz velitelů družstev v USA

V měsících září a říjen dva příslušníci 7. mechanizované brigády úspěšně absolvovali sedmi-týdenní kurz Advanced Infantryman v Severní Karolíně. Jedním z účastníků byl také příslušník 2. mechanizované roty, rotný Jan Hronek.

Intenzivní a náročný kurz určený pro velitele družstev americké námořní pěchoty – Marine Corps má za cíl poskytnout znalosti a dovednosti potřebné k vedení družstva pěchoty v boji. Obsahem kurzu bylo jak teoretické a praktické zvládnutí témat jako například patrolování, přivolání palebné podpory, boj v zastavěné oblasti, tak i denní a noční bojové střelby družstva s přidělenými prvky podpory.

Přestože se teploty ze začátku šplhaly až ke třiceti stupňům, nejednalo se rozhodně o žádnou dovolenou. Vojenský prostor základny v Severní Karolíně více než les připomíná džungli a močály s  všudypřítomnými exotickými pavouky. To, že jsou někteří jedovatí, si bohužel nejeden účastník kurzu vyzkoušel na vlastní kůži.

Vysoké nároky na teoretické znalosti byly ověřovány pravidelnými testy, přes víkendy probíhalo vypracovávání bojových rozkazů a vojáci byly neustále pod velkou fyzickou zátěží. Pokud zrovna neprobíhalo polní cvičení, čekali je náročné až dvou hodinové ranní tréninky a museli absolvovat několik 10 až 20 km přesunů s nesenou zátěží i přes 40 kg.

Náročnost kurzu potvrzuje i to, že 15 až 20 % účastníků kurz nedokončí z důvodu zranění nebo nesplnění požadavků kurzu.


 

Autor. rtn. Jan Hronek


 

Fotogalerie

Nahoru