Puška CZ 805 Bren A1

     CZ 805 BREN A1 je unifikovaný modulární zbraňový systém v rážích 5,56x45 mm NATO a 7,62x39 mm, který je určen jako osobní zbraň příslušníků všech druhů vojsk. Modulární automatická puška CZ 805 BREN představuje nejnovější pokračovatelku tradic výroby služebních zbraní v České zbrojovce a.s., Uherský Brod, sahajících až do roku 1936. Spojením mimořádných zkušeností s nejnovějšími konstrukčními postupy a vyspělou technologií vznikla špičková moderní automatická zbraň splňující všechny potřeby vojáka 21. století.

     Puška CZ 805 BREN využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem a její automatika je poháněna odběrem prachových plynů z hlavně s možností dvoustupňové regulace pístového mechanismu. Základní provedení je komorováno na náboj 5,56x45 mm NATO , modulární koncepce a jednotný systém kotvení vyměnitelných hlavní však umožňuje snadný přechod na jinou ráž, aktuálně 7,62x39 mm, perspektivně i 6,8x43 mm SPC Rem. Výměnná zásobníková šachta zajišťuje vedle použití originálních transparentních zásobníku CZ i použití standardizovaných zásobníků pro zbraně M4/M16 včetně velkokapacitních zásobníků pro automatické zbraně družstva.

     Osazení útočné pušky rozličným příslušenstvím, bez něhož se dnes voják v poli už neobejde, umožňuje množství lišt. Nejdelší z nich se nachází na horní straně pouzdra, kratší pak po obou bocích zbraně a vespod. Pokud jsou lišty neosazené, upevňují se na ně pryžové kryty pro lepší úchop. Spodní lišta slouží především k připevnění podvěsného granátometu CZ 805 G1 ráže 40x46 a rukojeti s dvounožkou. Veškeré příslušenství se na lišty jednoduše nasune a rychloupínacími páčkami zajistí. Celá operace trvá řádově sekundy. Kromě granátometu, který lze použít buď upevněný vespod na zbrani nebo samostatně, je možné připojit například dodávaný průhledový kolimátor s červeným bodem ZD–Dot. Ten v porovnání s klasickými mířidly výrazně usnadňuje a urychluje zaměření cíle - zejména v kombinaci s denním zvětšovacím zaměřovačem DV-Mag3, který cíl trojnásobně přiblíží. Dalším z optických zařízení je noční zaměřovač NV-Mag3. Noktovizor zesiluje zbytkové světlo a pomáhá vojákovi zaměřit cíl i za zhoršených světelných podmínek.

Technicko-taktická data

Ráže

5,56x45 NATO

Kapacita zásobníku

30 Ks

Rám

lehká slitina

Celková délka se vztyčenou ramenní opěrkou a nasazeným útočným nožem

1090 mm

Délka se vztyčenou ramenní opěrkou (bez botky)

870 mm

Délka se vztyčenou ramenní opěrkou

670 mm

Délka hlavně

360 mm

Výška zbraně

260 mm

Šířka zbraně

112/77 mm

Hmotnost

3,58 kg

Počet drážek ve vývrtu hlavně

6

Stoupání vývrtu (vpravo)

178 mm/ot

Délka záměrné (s pevnými mířidly)

395 mm

Účinný dostřel

500 m

Teoretická rychlost střelby

760±100 ran/min

Puška CZ 805 BREN A1