Přáslavická posádka se v sobotu 22. 6. 2024 otevřela široké veřejnosti

T-72 M4
  • 25.6.2024
  • Ondřej Kuchta

V sobotu proběhl u nás v posádce Přáslavice den otevřených dveří.

Prvotní déšť sice trochu zpomalil rozjezd, ale ještě v průběhu dopoledne se počasí umoudřilo a nakonec z toho byl krásný den!

K vidění jsme nachystali mnoho stanovišť. 

Mezi dlouhodobě zavedené stanoviště patřily klasické statické ukázky vojenské techniky, výstroje a výzbroje na nástupišti. Zde nás doplnili kolegové z průzkumného praporu v Prostějově, dopravního odboru vojenské policie, dálničního odboru státní policie a hasiči z Libavé. Dále návštěvníci mohli zkusit své síly a odvahu při lezení na trenažéru Jakub, mohli shlédnout ukázky boje zblízka na hřišti a dynamickou ukázku boje v zastavěném prostoru.

K vidění a vyzkoušení nemohl chybět ani stánek s ukázkou ručních zbraní a výstroje spolu se stánkem příslušníků naší aktivní zálohy praporu. Zde naši „záložáci“ vysvětlovali význam a úlohu zálohy, průběh výcviků, služby a celkově možnosti, které aktivní záloha občanům nabízí.

Návštěvníkům jsme dále nabídli doplňkové aktivity v podobě jízdy na koni Kryštofovi, malování na obličej nebo odpočinkovou zónu na posádkovém domě. Kdo chtěl, mohl požádat našeho mistra karikatur o svůj originální obrázek.

Pro letošní rok ovšem přibyly další lákavé věci! 

Pro návštěvníky byl nachystán také projekt POKOS, tedy Příprava občanů k obraně státu. Na tomto stanovišti si zájemci mohli prohlédnout výstavu 25. let v NATO spojenou s představením české armády a jejími úkoly. Nové získané znalosti mohli hned uplatnit ve vědomostních testech. Menší soutěžící si potrénovali své dovednosti v různých doplňovačkách a skládačkách s vojenskou tematikou.

Nechybělo dále ani stanoviště technik přežití (kde si děti mohly zkusit rozdělání ohně, poskládat rošt na přespání a další vychytávky do přírody), skákací hrad pro děti spolu s překážkovou dráhou a samozřejmě lákadlo pro všechny věkové kategorie – přílet a ukázka vrtulníku z Náměšťské základny!

A kdo toho všeho už měl moc, mohl se na chvíli zastavit a načerpat síly ve skvělém zázemím polních kuchyní, kde kolegové tankisté přichystali mimo jiné „pravý vojenský guláš“!

Děkujeme všem, kteří se na tomto dni podíleli a Vám, kteří jste přišli se na nás podívat!

Tak doufáme, že se Vám u nás líbilo a za rok opět nashledanou!

PS: ve fotogalerii jsou i ztráty a nálezy. K vyzvednutí napište na mail: vu5153@email.cz